Valet 2018

MODERATER PÅ VÄG MOT EN HOPPFULL FRAMTID

Vi har nu inlett valrörelsen genom att träffa invånare i Nybro kommun i samband med våra kampanjer. Vi  lyssnar gärna på och tar med oss medborgarnas  tankar och ideer för ett bättre Nybro och vi svarar mer än gärna på frågor från allmänheten.

Så välkommen att besöka oss på Nybro torg .Vi finns där kl 10-12 följande dagar:  lördag 28 april, torsdag 24 maj, lördag 2 juni, lördag 9 juni, lördag 16 juni samt naturligtvis  NYBRO MARKNAD 4 maj kl 10-18

 

Onsdagen den 14 februari hade Nya Moderaterna i Nybro sin nomineringsstämma inför Kommunfullmäktigevalet 2018. De första 12 namnen på listan är Daniel Lindvall, Jan Enarsson, Mildred Persson, Monica Ljungdahl, Jessica Collman, Jan-olof Harmander, Sonny Lönngren, Roger Stålbrand, Torgny Frööjdh, Ann Harmander, Bruno Linner och Håkan Fredriksson

IMG_7042

Mildred Persson, Jessica Collman, Daniel Lindvall, Jan Enarsson, Monica Ljungdahl

NybroModeraternas kandidatförteckning till Kommunfullmäktige 2018-2023

  1. Daniel Lindvall              Omsorgspedagog       Kristvalla
  2. Jan Enarsson                Skogsbrukare             Alsterbro
  3. Mildred Persson            Rektor                         Madesjö
  4. Monica Ljungdahl          Sjukgymnast               Nybro
  5. Jessica Collman            Administratör              Madesjö
  6. Jan-Olof Harmander      Ingenjör                      Nybro
  7. Sonny Lönngren            Produktchef                Nybro
  8. Roger Stålbrand            Målarmästare              Nybro
  9. Torgny Frööjdh              Industriarbetare           Örsjö
  10. Ann Harmander             Ekonom                       Nybro
  11. Bruno Linner                  Ingenjör                       Nybro
  12. Håkan Fredriksson        Reparatör                    Norra Sävsjö
  13. Karin Heideman            Redovisningskonsult   Orrefors
  14. Björn Engdahl               Stiftsskogvaktare         Madesjö
  15. Björn Brosgård              Egen företagare          Madesjö
  16. Pär Heideman               Butiksansvarig             Orrefors
  17. Mats Gunnarsson          Egen företagare           Alsjöholm
  18. Eva Bengtsson              Byggnadsingenjör        Nybro
  19. Jan-Åke Karlsson           Egen företagare          Göstorp
  20. Jenny Andersson           Grundskollärare           Alsjöholm
  21. Hans I Ljungdahl           Civilekonom                 Nybro
  22. Birgitta Lundgren-E-son Skogsbrukare             Alsterbro
  23. Anders Carlsson            Direktör                       Ebbehult
  24. Gerd Lilja                       Förskollärare               Nybro
  25. Linde Eriksson               Lantbrukare                 Flerohopp
  26. Stig Arvidsson                Ingenjör                       Nybro